Nowości od Chord Electronics

17.05.2018

Nowy Hugo TT 2 - DAC, przedwzmacniacz i wzmacniacz słuchawkowy oraz Choral Étude - koncept wzmacniacza stereo.

Nowy Hugo TT 2 oparty jest na nowym chipie Artix 7 FPGA, zaprojektowanym przez Roba Wattsa. Jako dodatek do doskonałej konwersji dźwięku, Hugo TT 2 oferuje olbrzymie rezerwy mocy, dzięki nowemu zasilaczowi zdolny jest wysterować nawet najtrudniejsze słuchawki. Przy użyciu odpowiedniego okablowania urządzenie poradzi sobie nawet z odpowiednio wydajnymi, kompaktowymi kolumnami.

Hugo TT 2 oferuje pięciokrotnie więcej mocy obliczeniowej, niż jego poprzednik, Hugo TT. Ekstremalnie niski poziom szumów, -178 dB, gwarantuje czystą przyjemność odtwarzania ulubionej muzyki. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii Chord Electronics udało się uzyskać brzmienie o nieporównywalnie większej rozdzielczości i głębokości sceny.

Hugo TT 2 rezygnuje z baterii na rzecz sześciu kondensatorów w zasilaczu, dostarczających potężnej mocy: w szczycie 5 A i 9.3 V RMS.

Zmiany we wnętrzu urządzenia to nie jedyne nowości, jeśli chodzi o Hugo TT 2, również obudowa zyskała sporo nowych cech. Dla rozszerzenia funkcjonalności liczba wejść cyfrowych zwiększona została do sześciu, obejmują one teraz HD USB-B, 2x optyczne i 2x koaksjalne BNC oraz Bluetooth aptX. USB przyjmuje pliki PCM 768 kHz oraz DSD 512, TOSlinki mogą obsłużyć 24-bit/192 kHz, a BNC odtwarzają 24-bit/768 kHz, podawane przez transport CD BLU MKII.

Dostępne są trzy, mogące pracować jednocześnie wyjścia słuchawkowe: 2x 6.35 mm oraz jedno 3.5 mm. Na panelu frontowym znajdują się teraz trzy przyciski, Menu, Set oraz Power, ulepszony został wyświetlacz LCD, zdecydowano się również na powiększenie kuli, za pomocą której regulujemy głośność urządzenia oraz okienka dającego wgląd w układy Hugo TT 2.

Dodatkowo DAC wyposażony został w zbalansowane wyjście XLR i niezbalansowane RCA, a także podwójne BNC DX do użycia z urządzeniami Chord Electronics.
Nowy Hugo TT 2 wyposażony jest także w czterostopniowy filtr, obsługiwany czy to z samego urządzenia, czy z dołączonego do niego pilota, pozwalający na idealne dostrojenie brzmienia.

Jeśli chodzi o słuchawki, Hugo TT 2 zachowuje funkcję crossfeed znaną z jego poprzednika, oferuje również trzy tryby pracy (minimum do maksimum) dostępne za pomocą kuli sterującej. System duplikuje wrażenie słuchania muzyki przez kolumny głośnikowe, dając wrażenie nieprawdopodobnej głębi.
Hugo TT 2 może być używany w trybie czystego DAC, kiedy podpięte są słuchawki, bądź w trybie wzmacniacza, kiedy używany jest jako preamp, lub gdy obsługuje kolumny.

Drugim z nowym projektów jest całkowicie nowy koncept wzmacniacza analogowego, Choral Étude. Nowe urządzenie, zaprojektowane osobiście przez właściciela firmy, Johna Franksa zwiastuje nadejście nowej ery wydajnych wzmacniaczy, z niskim poziomem szumów i zakłóceń.
Choral Étude został zaprojektowany aby uzupełnić i jednocześnie wykorzystać pełen potencjał drzemiący w wielokrotnie nagradzanym już DACu DAVE. Nowa topologia wzmacniacza charakteryzuje się jeszcze szybszym przepływem prądu, niż w dotychczasowych konstrukcjach Chord Electronics, oferuje przy tym niezrównaną dynamikę i realistyczny przekaz transjentów.

Moc wzmacniacza, ustawiona na 150 W w 4 Ω  i 300 W w trybie mono (połączenie zmostkowane), stosunek sygnał/szum na poziomie 108 dBV szybkość i zdolność do przekazania dźwięków nawet do 400 kHz, zaawansowane wewnętrzne ekranowanie ścieżki zasilania sprawia, pomijalnie niski poziom zakłóceń w całym zakresie audio, aż do 30 kHz – oto główne cechy Choral Étude.

Połączenia to zbalansowane gniazda XLR i niezbalansowane RCA, plus wysokiej jakości pozłacane gniazda na kable głośnikowe, pozwalające na podpięcie kabli konfekcjonowanych 6-milimetrowymi widełkami lub 4-milimetrowymi bananami.

Podobnie jak pozostałe urządzenia z serii Choral, nowy Choral Étude charakteryzuje się dostępnym w dwóch wersjach kolorystycznych (czarnej i srebrnej) chassis, które wykonane zostało z aluminium wykorzystywanego w aeronautyce.

Oba nowe urządzenia Chord Electronics dostępne będą na jesieni 2018 roku.