Spendor 4/5 – nowy monitor na naszym rynku

16.04.2021

Spendor to jedna z tych brytyjskich marek, której bardziej wtajemniczonym audiofilom przedstawiać nie trzeba. Producent ten wsławił się wieloma modelami, takimi, jak chociażby 2/3, które uzyskały – słusznie zresztą – miano klasyka.

Tym razem brytyjski producent wprowadza poprzez swojego dystrybutora – firmę Audio Center Polska – nowy model kolumn podstawkowych. Mowa oczywiście o Spendor 4/5, które zajmują miejsce lubianego modelu 3/5.

Firma wyraźnie zaznacza, że jej najnowszy produkt ma mieć wielkie serce do muzyki. A konkretnie mówi o modelu 3/5 tak:

“najbardziej urokliwie i równo brzmiący mały Spendor z linii Classic kiedykolwiek stworzony”.

 

Spendor 4/5 – tradycja i nowoczesne przetworniki 

Faktem jest, że o ile producent pamięta tutaj o swojej tradycji tworzenia koherentnie brzmiących monitorów, to zastosował także rozwiązania godne dzisiejszych czasów. Spendor 4/5 posiada nowe przetworniki niskośredniotonowe o średnicy 15cm, które stosują jako materiał membrany firmowe rozwiązanie, czyli polymer EF77. Warto tutaj zwrócić uwagę na zastosowanie unikalnego materiału membrany w przetworniku posiadajacym wszystkie nowoczesne cechy konstrukcyjne. A mowa oczywiście o liniowym układzie magentycznym, odpowiednim zawieszeniu, czy wreszcie sztywnym koszu zapewniającym stabilność pracy membrany.

Spendor podkreśla także, że pomimo niewielkiej średnicy przetworników kolumny posiadają dobrze zdefiniwany bas, z odpowiednią artykulajcą i timingiem. Jeżeli chodzi zaś o przetworniki, to całości dopełnia kopułka tekstylna o szerokim zawieszeniu i średnicy membrany wynoszącej 22mm. Niewielka średnica membrany pozwala uzyskać doskonałe charakterysyki kierunkowe, a szerokie zawieszenie możliwość pracy i pomijalne zniekształcenia na niższych częstotliwościach.

Sprawdzona konstrukcja obudowy

Obudowa nowych Spendorów to także konstrukcja, która z pewnością jest odpowiedzialna za unikalne brzmienie kolumn tej brytyjskiej marki. Otóż ścianki boczne o niewielkiej grubości są sztywno zakotwiczone w ściance przedniej, a jednocześnie każda ze ścianek posiada przymocowane odpowiednie panele zamieniające energię akustyczną na ciepło. Spendor szczególną wagę przywiązuje do tego, aby nie kumulować ciśnienia akustycznego w obudowie. I to jest jedna z tych cech, które znacząco pomagają zachować naturalne brzmienie.

Przemyślana zwrotnica i łatwie obciążenie dla wzmacniacza

Nie zapomniano także o zwrotnicy składającej się z precyzyjnie dobranych elementów zapewniających odpowiednie zgranie fazowe. Ponadto – co może być istotne chociażby dla posiadaczy wzmacniaczy lampowych – Spendory 4/5 posiadają “łatwą” impedancję 8 omów. Dlatego nawet pomimo stosunkowo niskiej skuteczności, wynoszacej 84dB powinny być łatwe do wysterowania – nawet dla wzmacniaczy lampowych w konfiguracji SET.

Do kolumn producent proponuje także firmowe postawki, specjalnie skonstruowane pod te konkretne kolumny.