Na początku...

We wczesnych latach 90. Richard Lord rozpoczął swoje eksperymenty z basem. Chciał uzyskać perfekcyjny bas w swoim pokoju odsłuchowym, jednakże z zastosowaniem konwencjonalnych głośników nie udało się tego osiągnąć. Cały czas oczekiwał więcej. Najlepsze duże głośniki generowały dudnienie, najlepsze małe głośniki nie były w stanie odtwarzać głębokiego basu. Przeczucie mówiło mu, iż musi zastosować dedykowaną kolumnę basową. Jednakże nie każdą kolumnę basową.

Audiofile w pogoni za idealnym dźwiękiem,

zarówno w systemie kina domowego, jak i dwukanałowym, wymagają od subwoofera czegoś więcej niż tylko grzmiących basów. Subwoofer powinien niezauważalnie integrować się z pozostałymi głośnikami systemu, otwierając całą scenę dźwiękową. Oto powód, dlaczego robimy subwoofery. I to wszystko. Nic więcej. Żadnego rozpraszania. Nic nie odwróci naszej uwagi.
Żadnego oszukiwania się, że możemy być dobrzy we wszystkim. I tak codziennie przychodzimy do pracy z jednym jedynym zamiarem – uchwycić naturalną intencję artysty poprzez wytwarzanie możliwie najczystszego dźwięku.

Robimy to, bo kochamy dźwięk.

Jesteśmy przekonani, że dźwięk może poruszyć ludzi o wiele bardziej niż inne zmysły. Gdy głębokie, a zarazem czyste basy o idealnym timingu niezauważalnie integrują się z resztą systemu, otwiera się cały świat brzmień.
Scena dźwiękowa rośnie wszerz, a emocje ukryte w piosence lub partyturze przelewają się przez nią. W takich momentach uświadamiamy sobie, że ciężka praca i obsesyjne dopieszczanie każdego szczegółu warte były zachodu.

...Innowacja

W tym czasie „subwoofery” były wykorzystywane wyłącznie w systemach PA i studyjnych, a komercyjne wersje były stale odrzucane przez ekspertó w z dziedziny Hi-Fi. Jako audiofil, Richard Lord odkrył potrzebę nowego rodzaju systemów sub-basowych zaprojektowanych i zbudowanych według standardów audiofilskich. Systemów, które neutralnie połączą się z każdym systemem audio w każdym pomieszczeniu i odtworzą niskie częstotliwości czysto i całkowicie wiernie z nagraniem. Aby zrobić to odpowiednio, musiał dobrać odpowiedni głośnik basowy i wbudowany wzmacniacz tak, aby otrzymać optymalną wydajność. Niedługo potem, na rynku pojawiły się pierwsze systemy sub-basowe REL. „Praktycznie od samego początku produkty REL miały taki sam status w świecie subwooferów jak „supersamochody” w motoryzacji. Kulwinder Singh Rai T3 Magazine Oakwood Aby zabezpieczyć jakość wykonania, której oczekiwał REL od producentów obudów, firma pozyskała własną firmę produkcyjną, a wraz z nią 208 lat doświadczeń na polu budowy wysokiej jakości mebli.Nowa firma nazwana „Oakwood” jest samodzielną jednostką, która posiada kontrakty z trzema dobrze znanymi brytyjskimi producentami głośników. Filozofia REL dotycząca jakości produkcji i obsługi stosowana jest również w firmie Oakwood, dzięki temu zapewnia klientom najwyższej jakości wyrób w odpowiedniej cenie. Wysoko wykwalifikowany personel w nowej fabryce o powierzchni 1200 metrów kwadratowych w Sheffield specjalizuje się w wykonywaniu fornirowanych i lakierowanych obudów robionych na zamówienie. Celem jest produkcja najlepszych obudów, niezależnie od wielkości, kształtu i wykończenia. Pozyskane doświadczenie i odpowiedni park maszynowy gwarantują najwyższą jakość obudów REL.